Indonésie je rozlehlý ostrovní stát, táhnoucí se po obou stranách rovníku od jihovýchodní části Asie až do těsné blízkosti Austrálie. Měří více jak 1,9 milionů km2 a co do počtu obyvatel představuje čtvrtý nejlidnatější stát na světě.

Ostrovy jsou posety vysokými horami s bezpočtem sopek, se svahy pokrytými zelenými rýžovými políčky nebo kobercem deštnýh pralesů. Pobřeží lemují vody hlubokých oceánů a bílé pláže lákající nejen ke koupání ale i k potápění. Je zde řada rezervací vzácných divokých zvířat jako jsou orangutani na Sumatře a Kalimantanu, je ale možno setkat se i s mnohými druhy dalších vzácných zvířat i ptáků.

Indonésie má řadu vynikajících kulturních památek, jako jsou buddhistické a hinduistické kultovní stavby na Jávě z 1. tisíciletí n.l., ale i dodnes živé projevy kulturního života jako je např. wayang kulit – stínové divadlo, nebo celý ostrov Bali se svými rituály a tanci. Zcela jiná je Západní Papua s původní kulturou místních etnik.

Lidé jsou milí, příjemní, nábožensky tolerantní. I když mluví řadou místníchn jazyků, všichni už ovládají indonéštinu, která je od r.1945 úředním jazykem Indonéské republiky. Píše se latinkou a není nesnadné se jí k běžnému styku rychle naučit. Indonéská gramatika nemá skloňování ani časování, což je nahrazeno systémem předpon a přípon, umožňujícím dávat slovům specifické významy.

Letecká, námořní, železniční i autobusová doprava je dobře fungující. Indonésie je zemí bohatou na nerostné zdroje, což dává předpoklad pro rozvíjení zahraničně obchodních vztahů i našeho exportu strojírenských výrobků.